Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Sarı Yelekleri Anlamak

Paris rehberi Benan ile Fransa gündemi

 

Fransa’da 2018 Ekim ayında  başlayan Sarı Yelekler gösterileri bitmek bilmiyor.  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun enerji ürünlerinde vergiyi arttırma düşüncesine karşı olarak doğan hareket, artık çok daha  farklı söylemlerle çıkıyor karşımıza. 

 

Devrim ruhu Fransız Halkı’nın kanına işlemiştir. 1789 Devrimi ile kendini gösteren bu devrimci ruh günümüze kadar devam etmektedir. 1789 Devrimi’ni hatırlayalım. Sonuçlarıyla tüm dünyayı etkileyen bu devrim bir Fransız Devrimi’dir. 1789 Devrimi, 1792 yılında Cumhuriyeti ilan etmiş ve 1793 yılında da dönemin kralı Louis XVI ve karısı Marie Antoinette’in kafasını Devrim Meydanı’nda (Concorde Meydanı) kesmiştir.

 

1830 ve 1848 Devrimleri de yine halkın devreye girerek yönetimleri devirdiği devrimlerdi.

1871 Komün Olayları ise halkın, iki ay boyunca, Paris’te yönetimi ele geçirerek Adolphe Thiers hükümetine karşı savaştıgı olaylardı. Bu iki aylık süreçte alınan kararlar ele alındıgında, Paris Komünü’nün sosyalist bir ruha sahip oldugu ortaya cıkmaktadır.

 

Peki 1968 Olaylarına ne demeli ? Anti kapitalist, anti emperyalist ve De Gaulle rejimini devirmek icin yollara düşen genç bir halk…

Sarı Yelekler gösterilerinin nedenleri arasında ise halktan uzaklaşan politikacılar ve ekonomik kriz vardir.

 

Fransa’da halkla polikacılar arasındaki fark iyice derinleşmektedir. Halk arasında politikacılara olan güvensizlik de artmaktadır.

Politikacıların ayrıcalıklarına son vermek : « Cumhurbaşkanları bize çok pahalıya mal oluyor ». Fransa’da cumhurbaşkanı ödenekleri ölünceye kadar devam ediyor ve Sarı Yelekler buna son vermek istiyorlar. Bakanlık calışanları ve milletvekili ayrıcalıklarına da son…

Günümüzde hala etkin olan ve Avrupa ülkelerini çok olumsuz etkileyen ekonomik krize bağlı olarak  Fransa’da artan işsizlik ve 3,5 milyona ulaşan işsis sayısı .

 

Peki, Sarı Yelekler ne istiyor ?

Hareketin milliyetçi bir hareket olduğunu belirtmeliyiz. İçinde hem aşırı sağ hem de aşırı sol unsurları barındıran bir oluşum. Apolitik bir oluşum olduğu için de sesini duyurmakta zorlanıyor.

Sarı Yeleklerin isteklerini genel anlamda incelediğimizde ; daha fazla sosyal güvence, referandumların önünü açarak demokratik sürece direk katılım, enerji sektöründe devletleştirmeye gidilmesi, Avrupa Birliği’nden çıkış, ekoloji…

 

Paris rehberi Benan ile Fransa gündemi...

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan