Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Azay le Rideau

Fransa'nın Val de Loire Bölgesi'ni Fransa kokartlı Türk bir rehberle gezmeye ne dersiniz!

Fransız krallarının 15 ve 16. yüzyıllarda kaldıkları bu bölge çok zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Fransız Rönesansı'nın ilk izlerini taşıyan Val de Loire şatoları sizleri 16. yüzyılın gizemli dünyasına çağırmaktadır. 

 

Azay le Rideau, Şatosu da Val de Loire Bölgesi'ndeki diğer pekçok şato gibi Rönessans mimarisinin özelliklerini taşır. Şatonun önemli bir bölümü 16. yüzyılın başlarında gerçekleştiriliyor fakat bugünkü görünümüne 19. yüzyılda kavuşuyor.

 

Şatonun ilk bölümü, Fransız kralı 1. Françoi'nın hazinesinden sorumlu Gilles Bertholot tarafından gerçekleştiriliyor.1518 yılında başlıyor. Gilles Bertholot o dönemin modasına uygun bir şato düşlediği için Rönesans tarzı bir şatonun yapımını 1518 yılında başlatıyor. Fakat Gilles Berthelot'nun aşırı derecede zenginleşmesi o dönemin kralı 1. François'nın gözünden kaçmıyor ve Gilles Berthelot zimmetine para geçirmekle suçlandığı için şato ve ailesini burada bırakarak kaçıyor.

 

Kral 1. François şatoya el koyarak onu silah arkadaşlarından Antoine Raffin'a hediye ediyor. Bunun sonrasında şato birkaç kez el değiştiriyor ve 1791 yılında marki Charles de Biencourt trafından satın alınıyor. 19. yüzyılda büyük restorasyon çalışmaları ardından şato bügünkü görünümüne kavuşuyor.

 

19. yüzyılın en meşur yazarlarından Balzac “Vadideki Zambak” romanı buradaki vadiden esinlenerek yazmıştır.  

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email