Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Chatilly Şatosu

Chatilly Şatosu'nu Paris'te rehber ile gezmeğe ne dersiniz?

 

Chantilly Şatosu Paris’e 50 km uzaklıktadır ve Paris’in kuzeyindeki Chantilly şehrinde bulunmaktadır.

Şatonun tarihi, Orta Çağ’da başlar. 1386 yılında Orgemont ailesi bu bölgeyi alarak bir şato inşaa ettirir. 1484 yılında şato, Guillaume de Montmorency’e miras kalır.

 

Rönesanas’a geldiğimizde Chantilly, babası Guillaume tarafından Anne de Montmorency’e bırakılır. Anne de Montmorency Kral I. François’ın yakın silah arakadaşlarından, ordular genel komutanı ve bakanlık da yapmış bir soylu. İtalya’da yapmış olduğu savaşlar sırasında İtalyan Rönesansı’nı yakından tanıma fırsatı bulduğundan Chantilly’e Rönesans tarzı bir şatonun yapılmasına karar verir. İnşaat projesi ise dönemin meşhur mimarı Jean Bullant’a bırakılır.

 

XVII. yüzyıla geldiğimizde Şatonun sahibi Henri II de Montmorency’dir fakat XIII. Louis’in bakanı Richelieu’e karşı çıkmakla suçlandığı için kafası kesilerek öldürülür. Krallık şatoya el koyar ama daha sonra Henri II de Montmorency’nin kardeşi ve Condé prensi olan Henri II de Bourbon’un karısı Charlotte de Montmorency’e verir. Ve bu şeklilde şato Montmorency ailesine geri gelir.

Henri II de Bourbon ve Charlotte de Montmorency’nin oğlu Louis II de Bourbon daha çok le Grands Condé (Büyük Condé) adıyla anılır ve kral XIV. Louis’in de kuzenidir.

Chantilly’nin hikayesi Grand Condé ile özdeşmiş gibidir çünkü Le Grand Condé, Chantilly’de Versailles Şatosu’nu aratmayacak entellektuel ve artistik bir ortam yaratır. Moliere, Racine, La Fontaine, Boussuet... bile şatonun davetlileri arasındadır.

 

Bir gün; Chantilly Şatosu’nda üç gün, üç gece süren eğlenceler düzenlenir ve davetliler arasında Fransa Kralı XIV. Louis de vardır. Tüm organizasyonu Chantilly Şatosunun ahçısı olan Vatel idare eder. 23 Nisan 1671 , Perşembe, günü başlayan davet üç gün sürer. Burada hatırlatılması gereken konu ise cuma günü katoliklerin et yemesinin yasak olmasıdır. Bu nedenden dolayı, Vatel balık siparişi verir. Fakat balıklar Vatel’in istediği saate gelmediği için onuruna yediremez ve intihar eder. Maalesef balıklar intihardan hemen sonra şatoya ulaşır. Bu olay, ev sahibi Grand Condé’yi çok olumsuz etkiler fakat durumu misafirlerine yansıtmak istemediğinden Vatel’in ölüsü hızlı bir şekilde toprağa verilir.

 

Ve hatta şantiyi (krem Şantiyi) bile burada Chantilly’de Vatel tarafından bulunmuştur.

Şatonun bahçe düzenlemesini ise Versailles bahçelerini yapan André le Notre üstlenir.

Şato Fransız İhtilaki sonrasında 1799 yılında yıkılır ve Aumale Dükü Trafından yeniden inşaa ettirilir.

 

Fransa’nın son Kralı Louis Philippe’in oğlu Henri d’Orléans, Aumale Dükü ( duc d’Aumale), 1822-1897 yılları arasında yaşamış ve XIX. yüzyılın en büyük koleksiyoncularından biridir.

 

Aumale Dükü (Duc d’Aumale), 1860 yılında Chantilly Şatosu dahil olmak üzere büyük bir mirasa konar. Mirasın kaynağı ise vaftiz babası Louis-Henri-Joseph de Bourbon ( son Condé prensi)’dir.

Fransa’nın meşhur Lisesi IV. Henri’de okurken askeri kariyer yapmaya karar verir. ilk askeri deneğimini Cezayir’de yaşar ve Cezayir milli kurtuluş lideri Emir Abdel Kader’in tutuklanmasındaki katkılarından dolayı Cezayir valisi olarak atanır.

 

1848 Devrimi sonrası Fransa’yı terk etmek zorunda kallarak Londra yakınlarındaki Twickenham’a yerleşir. 1871 yılında Fransa’ya geri gelerek, 1799’da Fransız Devrimi sonrasında yıkılmış Büyük Şato’nun (Grand Chateau) yapımını başlatır. Şatonun inşaatı, mimar Honoret Daumet tarfından 1875-1885 yılları arasında gerçekleştirilir. Aumale Dükü’nün amacı sahip olduğu muhteşem sanat koleksiyonunu burada sergilemektir.

 

Sonrasında politikaya atılarak Oise milletvekili olan Aumale Dükü, 1871 Fransız Akademisi üyesi olarak da Fransa İnstitusü’ne girer.

Tüm çocukları öldüğü içim Chantilly Şatosu ve koleksiyonlarını 1886 yılında, Fransa Enstitüsü’ne bırakır.

 

Şatonun, kendi ölümünden sonra halka açık bir müze olmasını ve eserlerin başka müzelere ödünç verilmeden, XIX. yüzyıldaki gibi sergilenmesini ister.

Müze, 1898 yılında Aumale Dükü’nün isteklerine uygun bir şekilde halka açılır.

 

Biraz olsun Paris’in dışına çıkmak ve Fransa’yı farklı solumak isterseniz Chantilly Şatosun’na mutlaka uğramalısınız. Şatonun zengin resim kolleksiyonu ve muhteşem kütüphanesi de görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Chantilly Şatosu'nu Paris'te rehber ile gezmeye ne dersiniz?

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email