Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Paris'te Türk rehberi ile Chenonceau Şatosu

Fransa'da Val de Loire Bölgesi'nin en güzel şatolarından Chenonceau Şatosu'nu diplomalı ve kokartlı, Paris'te Türk rehberi ile gezmeye ne dersiniz!

 

Fransa'nın şatoları ve şarapları ile meşhur bir bölgesi olan Val de Loire, sizleri farklı bir coğrafyaya ve farklı bir zamana, yani Rönesans'a davet ediyor. Fransa'nın merkezinde bulunan bu bölge Paris'e de yaklaşık 200 kilometre uzaklıktadır.

 

Her ne kadar Chenonceau Şatosu'nun yapımı ortaçağda başlamış olsa bile bugünkü görümünüme, 16. yüzyılda kavuşmuştur ve bu muhteşem görünüme kavuşmasında şatoya ev sahipliği yapmış olan kadınların rolü çok büyüktür.

 

Şatonun ilk önemli bölümü 1513 yılında, zengin bir aileden gelen, bayan Katherine Briçonnet tarafından yaptırılıyor. Katherine Briçonnet'nin 1526 yılında ölmesi sonrasında, dönemin fransız kralı I. François, Chenonceau'yu krallık hazinesinin malları arasına sokuyor. I. François'nın ölümü sonrasında tahta çıkan oğlu, II. Henri ise; şatoyu, gözdesi olan ve güzelliği ile ün salmış Diane de Poitiers'ye hediye ediyor. Peki kral 2. Henri'nin gözdesinin güzellik sırrının ne olduğunu biliyor musunuz?

 

Diane de Poitier, yani kral 2. Henri'nin gözdesi, Chenonceau'ya yerleştikten sonra bir takım değişiklikler yapıyor. Mesela, Cher Nehri'nin sağ yakasına kendi adını taşıyan bir bahçe yaptırıyor. Şatoyu ise nehrin sol yakasına bağlayacak köprünün yapımına karar veriyor. Köprünün yapımı 1559 yılında tamamlanıyor fakat kral 2. Henri'nin Paris'te bir mızrak turnuvası sonrasında talihsiz ölümünden sonra karısı Catherine de Medici şatoyu geri alıyor. Catherine de Medici soyadından da anlayacağınız gibi Floransa'nın güçlü Medici ailesindendir.

 

Gelin Chenonceau'nun hikayasini kokartlı rehber kadromuzdan dinleyin!

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email