Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Villandry Şatosu

Val de Loire Bölgesi şatolarından olan Villandry'i kokartlı rehber ile gezmeye ne dersiniz?

 

Val de Loire Bölgesi'ne Rönesans tarzı binalar yapılmasında kral 1. François'nın rolü çok büyüktür. Tüm bu şatolar 1. François'nın kültürel politikasının bir ürünüdür. Çünkü 1. François italyan kültürel mirasına eş değer bir kültürel miras bırakma peşindedir. 


1632 yılında burası Jean le Breton trafından satın alınıyor. I. François'nın bakanlarından olan Jean le Breton, şatonun ortaçağdan kalma bir burcunu yıkmıyor fakat onun uzantısı haline gelen ve Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyan bölümler yaptırıyor.


1754 yılında şato, Castellan markisi tarafından satın alınıyor. 1741-1747 yılları arasında,  İstanbul'a kral 15. Louis tarafından göderilen fransız büyükelçisi. Şatonun içinde bir de osmanlı miğferi bulunmaktadır. Catellan markisi şatonun iç kısmında başarılı bir takım değişiklikler yaptırıyor fakat şatonun dış cephesinde yaptırdığı değişiklikler pek başarılı bulunmuyor. Kendisi 15. Louis mimari tarzına uygun bir takım değişiklikler yaptırıyor. 


19. yüzyılda birkaç kez el değiştiren şato, bir dönem Napoleon Bonapart'ın küçük kardeşi Jerome Bonaparte tarafından satın alınıyor.


Doctor Joachim Carvallo, Villandry şatosunu 20. yüzyılın başında satın alıyor ve yaptırdığı çok önemli restorasyon çalışmaları sonrasında şatoyu Rönesans'ta yapılan haline geri kavuşturuyor. 


Bahçe ise tam bir Rönesans harikası!

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email