Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

 Modanın başkenti Paris'te rehberlik hizmeti 

Dünya modasının kalbinin attığı Paris'te bulunan ünlü mağazalar gerek binalarının güzelliği, gerekse içerdikleri ürünler bakımından görülmeye değer mekanlardır ve rehber ile gezilebilir.

 

Paris ve Moda

 

Mode: «  Bir ülkeye ve döneme özgü olan ortak yaşama ve düşünme tarzıdır ». Bu kelime Fransızcaya 1393 yılında girmiş ve bu anlamının tamamen dışına çıkarak günümüzdeki anlamına 1482 yılında kavuşmuştur : «  Kıyafet konusundaki  ortak ve geçici zevk”.

 

Fransız Saraylarında daha I. François (1494-1547) döneminde başlayan şıklık yarışı günümüze kadar devam etmiştir.

 

Endüstri Devriminin  XVIII. yüzyılda Batı  Avrupa ülkelerine getirmiş olduğu zenginlik, dünya zevklerine düşkün bir toplum yaratarak modacıları ön plana çıkarmıştır.

 

Paris’teki Saint-Honoré caddesine yerleşmiş olan Bayan Bertin, düzenli olarak Verailles Sarayına giderek, üretmiş olduğu yeni kolleksiyonları  kraliçe Marie-Antoinette’e (XVI. Louis’in eşi) sunmaktadır. Bayan Bertin yalnızca Marie-Antoinette’i giyindirmekle kalmayıp, yapmış olduğu yeni kolleksiyonları oyuncak bebeklere giyindirerek bütün Avrupa Saraylarına gönderir. Bu durum modacı Bertin’i meşur duruma getirerek moda tarihine de geçmesini sağlar.

 

 XIX. yüzyıla gelindiğinde;  yaşanmış olan üç devrimin getirdiği özgürlükçü düşünceler , gittikçe zenginleşen bir  toplum, Fransız devlet adamlarının önemli katkısı ve ülke coğrafyasının içinde bulunduğu konumu da yanına alan moda sektörü çılgınca bir büyüme sürecine girer.

 

Moda geçmişte olduğu gibi günümüzde de sınıfsal farklılığı yansıtma amaçlı kullanılmıştır. Bakın ne diyor ünlü filozof Jean-Jacques Rousseau: “ Moda taşralıları egemenliği altına alır oysaki  Parisliler modayı egemenlikleri altına alırlar”.

 

Modayı çok yakından takip etme ama modasız da kalma.  Rehber ile randevunuz Paris mağazalarında...

Paris'te rehberlik hizmeti alarak alışverişin tadını çıkarın!

 

GALERIES LAFAYETTE

PRINTEMPS

VAL D'EUROPE

BHV MARAIS

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email