Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Eros'un Öpücüğü ile Hayata Döndürülen Psyche

Louvre Müzesi’nde bulunan ve Antonio CANOVA’nın 1793 yılında yaptığı aşk yüklü bir heykel. 

Paris'te rehber ile Louvre Müzesi...

 

Kanatlı bir genç adam aşk tanrısı (Eros), bir kayanın üzerinde hareketsiz olan güzel bir genç kıza öpücük verirken Canova tarafından mermere yansıtılıyor.

 

Genç kız ise Psyché : Daha sonra tanrıça olacak bir Yunan Prensesi. Adı  aynı zamanda ruhu ve kelebeği simgeler.

 

Bu hikaye bize Apulée tarafından aktarılıyor. Apulée 2. yüzyiıda kuzey Cezayir’de yaşamış Latin bir yazar.

 

Heykel, General Murat (Napoléon Bonaparte’ın önemli generali) tarafından satın alınıp Fransa’ya getiriliyor ve daha sonra da  Fransa  ulusal koleksiyonuna  giriyor.

 

Psyché güzeller güzeli bir kız fakat bir türlü koca bulamaz.  Afrodit onu cok kıskandığı için oğlu Eros’u göndererek Psyche’nin insanlar arasında en aşağılık birine aşık olmasını sağlamaya çalısır. Fakat Afrodit’in oğlu Eros  bunu yapmaya giderken kendi oklarından biriyle yaralanarak Psyché’ye çılgınca aşık olur.

 

Psyche’nin babası umutsuz bir sekilde kızına koca ararken Delf’teki Pythie’e danışır. Ve Pythie ona kızını kayalık bir yerde terketmesini ve kocasının gelip onu bulacağını söyler. Zéphyr (rüzgar tanrısı) onu alarak yeşil bir ovada bulunan muhteşem bir sarayın yanına bırakır .  Psyché saraya girerek kendisine güzel bir ziyafet çeker ve bir odada uykuya dalar.

 

Bu sırada Eros onu bulur ve iki aşık şefkatli bir şekilde kucaklaşır. Genç kadın derin bir mutluluk içindedir fakat kocasının gerçek kimliğini hiç bir şekilde ögrenmeye çalısmayacak ve birbirlerini sadece karanlıkta göreceklerdir.

 

Genç kız bu durumu iki kız kardeşiyle paylaşır ve kıskanç kız kardeşler de eğer kimliğini gizliyorsa kesinlikle bir canavardır derler. Bu açıklamalardan çok korkan Psyché bir akşam yağla yanan bir lambayı yakarak sevgilisinin gerçek kimliğini anlamaya çalışır. Tam o sırada, sevgilisinin olağanüstü yakışıklılığı karşısında dalarak bir damla  lamba yağını Eros’un koluna döker. Bu ihaneti beklemeyen Eros hızlı bir şekilde ortadan kaybolur.

 

Büyük umutsuzluğa kapılan genç kız tüm Yunanistan’ı dolaşır ve en sonunda Afrodit’in tapınağına gelir. Afrodit kendisine cok zor görevler verir ve genç kız bunları her dafasında başarır. Afrodit’in son verdiği görev ise  cehennem Tanrıçası Proserpine’nin güzelliğinden biraz alarak acmaması gereken bir kutuya koymasıdır.  Fakat genç kız açması yasak olan bu kutuyu açarak  derin bir uykuya dalar ve Eros onu oklarının birisinin ucuyla uyandırır.

 

İki aşık Jupiter (Zeus) tarafından evlendirilir.

 

Mermerin cok düz bir şekilde işlenmesi ve iki sevgili arasındaki kucaklaşma anındaki şefkat cok zarif bir şekilde yansıtılmıstır bu heykelde.

 

Louvre Müzesi’nin aşk dolu bu heykeli, kesinlikle görülmesi gereken eserler arasındadır.

 

Paris'te rehber ile Louvre Müzesi...

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email