Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Edgar DEGAS (1834 – 1917) ve Dans 

Paris'te rehber ile Orsay Müzesi'nde Edgar Degas ve eserleri...

 

Ressam ve heykeltraş olan Degas, impressioniste (izlenimci) akımın önemli ressamları arasındadır.

Zengin bir aileden geliyor olması kariyerini olumlu etkiler ve Güzel Sanatlar İnstitüsünü bitirdikten sonra İtalya'ya gidip Rönesans Resssamlarının eserlerini kopyaladı. Asıl soyadı De Gas iken, ressam olmaya karar verdiğinde bunu Degas olarak değiştirdi.

 

Genellikle figürleri resmine aktaran Degas, doğa resimleriyle (paysaj) pek ilgilenmez ve bu bakımdan diğer impressionniste (izlenimci) resssamlardan farklıdır. Bilindiği gibi İzlenimcilerin hareket noktası ışıktı ve resimlerini günün değişen saatlerinde yaparak, ışığı farklı şekillerde yansıttılar tablolarına.

 

XIX. yüzyılın ikinci yarısında fotoğraf yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştı ve Degas'ın da bir fotoğraf makinesi vardı. Arkadaş toplantılarında, gecenin ilerleyen saatlerinde birçok fotoğraf çekti. Fotoğrafın Degas'ın sanatı üzerindeki etkisi de bilinmektedir. Hatta 1895-1896 yılları arasında kendini tamamen fotoğraf sanatına adayan Degas, hem önemli isimleri fotoğraflamış hem de sanatsal değeri olan çıplak kadın fotoğrafları çekmiştir.

 

İlk tablolarını klasik anlayışa uygun olarak yaptı ve daha sonra izlenimciler arasına katıldı. En çok ilgisini çeken konular ise opera dansçılarıydı.

 

Operaya sık sık giden Degas, resimlerini Opera Le Peletier ve Opera Garnier'de tasarlasa bile, dançıları atölyesine davet ederek asıl çalışmayı atölyesinde gerçekleştirdi. İnsan anatomisi konusunda başarılı çalışmalar yaptı.

 

Degas'ın, dans konulu tabloları dönemin sanatçıları ve aydınları tarafından eleştirilmiştir. Gerçekçiliği aşırı bulunmuştur. Çünkü XIX. yüzyılda sanat gerçekçiliğin önüne geçmeli, gerçekçi kugudan uzaklaşmalıdır. Oysa Degas yaptığı balerin resimlerinde, genç kızların yüzündeki yorgunluğu, cesaret kırıklığını ve çirkinliği çekinmeden yansıtmıştır. Ayrıca sürekli opera kulislerine gitmesi de eleştiri konusu olmuş ve Degas röntrencilikle suçlanmıştır.

 

XIX yüzyılda, opera günümüzdeki gibi saygın bir kurum değil. Kaliteli gösterilerin sunulduğu aynı zamanda çoğunlukta erkeklerin abone olduğu ve yaşları genç balerinleri ayarladıkları bir yer. Aboneler kulislere kadar gidiyor ve genç kızları seçiyorlardı. Bale derleri pahalı olduğu için bazı balerinler hayat kadınlığı da yapıyordu. XX. yüzyılın başında opera, imajını değiştirmek için abonelerin kulislere girmesini yasaklamıştır.

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email