Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Michelangelo'nun Esirleri

Paris rehberi Benan ile Louvre Müzesi'nde Michelangelo'nun Esirleri...

 

 

 

Louvre Müzesi’nin en önemli eserleri arasında yeralan ; ölmekte olan ve baş kaldıran esir heykelleri, Rönesans’ın en büyük sanatçılarından Michelangelo tarafından 16. yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır.

 

Bu iki heykel, Papa Julles II tarafından, türbesini süslemesi için Michelangelo’ya sipariş verilir. Fakat Papa’nın ölümünden sonra, ekonomik nedenlerden dolayı heykeller türbeyi süslemek yerine Roberto Strozzi’ye ressam tarafından hediye edilir. Ve Strozzi de bu heykelleri Fransız kralı I. Francois’ya hediye eder ve bu şekilde heykeller Fransa’ya gelir.

 

Bazı sanat tarihçilerine göre, Michelangelo bu heykelleri yaparken Platon (Eflatun)’un felsefesinden çok etkilemmiştir. « İnsan ruhu vücudun ağırlığı altında ezilmektedir » düşüncesi Eflatun’a aittir ve bu heykeller de bunu yansıtmaktadır.

 

M.Ö 4 ve 5. Yüzyıllar arasında yaşamış olan Eflatun’un felsefesi Rönesans’ta tekrar gündeme gelmiş ve Rönesans sanatçı ve düşünürleri de bundan derinden etkilenmiştir.

 

Micheangelo’nun Floransa’da Medicis ailesi için çalışması kariyerini çok olumlu şekilde etkilemiş ve bu şekilde ailenin sahip oldugu zengin sanatsal koleksiyonu da inceleme imkanı bulmuştur. XV Ve XVI. yüzyıl Floransa’sının en güçlü ve zengin ailesi olan Medicisler sanatı çok derinden desteklemiş ve Rönesans’ın filizlenmesinde de önemli rol oynamışlardır.

 

Michelangelo’nun bu iki heykeline dikkati bir şekilde baktığımızda, iki esir arasındaki farklılıkları çok net biçimde görebiliriz.

 

Ölmekte olan esir  ölüme doğru yollanırken acı çektiği hissi yaratmıyor, vücudunun ağırlıgından kurtulup özgürlüğe kavuşmak istiyor gibi. Genç, yakışıklı ve derin uykuda…

Baş kaldıran esir  ise bağlı olduğu mermerden kurtulmak isteyen, özgürluğe kavuşmak için çabalayan bir esir.

 

Ayrıca, heykellerin bitirilmediği dikkat çeken noktalar arasındadır. Non finito (yarım bırakma) Michelangelo’da karşılanılan bir durumdur. 

 

Louvre Müzesi'nde Türkçe rehber...

Louvre Müzesi'ni Türk rehberle gezmek isterseniz bize ulaşın.

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email