Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Fransız Solunun Keskin Sağ Virajı

 

Paris'te gerçekleşen 13 Kasım 2015 terör saldırılarının ardından günlük hayattaki yaralar sarılırken, siyasî anlamda çalkantılar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Fraçois Hollande'ın terör olaylarına karışan çifte vatandaşlıların Fransız vatandaşlığının düşürülmesi hakkındaki Anayasayı değiştirme düşüncesi ülke gündeminde bomba etkisi yarattı.

 

Ülkenin ileri gelen aydınları bunu aşırı sağcı bir söylem olarak değerlendirerek Hollande'ı eleştirirken, Sosyalist Partide kimlik bunalımı sorunu daha da derinleşti. Fransız solu kapitalizmin demir pençeleri arasında kendini sorgulaya devam ederken, Sosyalist Partinin adayı olarak 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Hollande'ın girdiği keskin sağ virajın, sola derin darbeler vuracağına kesin gözle bakılıyor.

 

Fransa'da vatandaşlıktan çıkarılma durumu ilk kez 1848 yılında yasallaşmış ve köleliğin kaldırılmasına rağmen köleliğe devam edenlerin vatandaşlıktan çıkarılmasına karar verilmiştir. Böylesi hümanist bir yasanın çıkmasında, Fransa'da II. Cumhuriyetin kurulmasında öncülük yapan, ünlü şair ve düşünür Lamartin'in rölü büyüktür. Fakat, Lamartine yine 1848 senesinde girdiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların sadece % 0,26 sını alarak saf dışı bırakılmıştır. O dönemde seçimi kazanan ise Louis-Napoeon Bonaparte'dir. Napoleon daha sonra II. Cumhuriyeti fes ederek imparatorluğunu ilan edecek ve böylece bir cumhuriyet denemesi daha hüsranla sonuçlanacaktır.

 

Fransa'da cumhuriyetin kurulmasında, demokratik hak ve özgürlüklerin kazanılmasında büyük mücadeleler verilmiş, çok kanlar dökülmüştür.

 

V. Cumhuriyetin solcu cumhurbaşkanı Hollande'ın keskin sağ virajı hem sola zarar verir hem de Hollande'ın sonunu hazırlayabilir. 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerine gireceği kesin olan Hollande'ın gözü aşırı sağ parti Front National ( Milli Cephe) nin oylarında mı?

 

                                                                                                                30 Aralık 2015

                                                                                                             Benan BİNAY FOUASSIER

 

 

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email