Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Gelincikler, Claude Monet

Paris'te rehber ile  Orsay Müzesi'nde izlenimciler (impressionnistes).

 

Gelincikler (Coquelicots), Claude MONET, 1873, 50x65 cm

Orsay Müzesi’nin önemli tabloları arasında yer alan Gelincikler, 1873 yılında Claude Monet tarafından yapılmıştır.

 

Paris'te rehber ile Orsay Müzesi...

 

İmpressionniste (İzlenimci) akımın en önemli ressamlarından Claude Monet, 1840-1926 yılları arasında yaşamış bir Fransız ressamdır.

 

İzlenimciler (İmpressionnistes), ilk sergilerini 1874 yılında, Paris’te, dönemin ünlü foğrafçısı Nadar’ın stüdyosunda açmışlardır. Bu ilk sergiye gelen , Le Charivari Gazetesi’nin sanat eleştirmeni gazeteci Louis Le Roy, Claude Monet’nin “L’impression Soleil Levant” (İzlenim Gündoğumu) tablosunu eleştirken İzlenimcilerin Sergisi (l’exposition des impressionnistes) adlı bir başlık attığından, grup izlenimciler (les impressionnistes) adını aldı. İzlenimciler 1874 ve 1886 yılları arasında sekiz sergi açtılar. Akımın önemli ressamları arasında Monet, Pissaro, Sisley... vardır.

 

İzlenimcilerin babası olarak kabul edilen Claude Monet’nin hareket noktası ışıktı. Tablolarını ise genellikle dışarıda, günün değişen saatlerinde yaptı.

 

Gelincikler, 1874 yılındaki ilk İzlenimciler sergisinde yer alan bir tablodur. Kısa ve yoğun fırça darbeleri, yeşil ve turuncu renklerin ağırlıkta olduğu bir palet. Bulutların egemenliğinde bir gökyüzü...

 

XIX. yüzyılın ikinci yarısı Endüstri Devrimi’nin Fransa’da yoğun yaşandığı bir dönem fakat Monet, burada Argenteuille’de gelinciklerle dolu bir tarlayı resmine yansıtarak sanayileşmeye karşı bir tavır alır gibi.

 

Ressam, canlı renklere ağırlık vererek köylerdeki yaşam sevincini ön plana çıkarıyor. Sessizlik ve huzurun yaşandığı, insanların mutlu olduğu bir ortam.

 

Paris'te rehber ile Orsay Müzesi...

Orsay Müzesi'ni Türk rehberle gezmek isterseniz bize ulaşın...

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email