Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Halka Yol Gösteren Özgürlük

Eugene Delacroix'nın Louvre Müzesi'ndeki meşhur tablolarından biri. Rehber Benan ile Louvre Müzesi...

Rehber ile Louvre Müzesi gezisi...

Bu tablo Fransız Demokrasisinin simge eserlerindendir ve Şanlı Üç Gün olarak adlandırılan 27, 28, 29 Temmuz 1830 Devriminden esinlenerek yapılmıştır. Temmuz Devrimi olarak da adlandırılan bu devrim sonrasında halk Kral X. Charles'ın mutlak monarşini devrilir ve yerine daha ılımlı olan ve parlamenter monarşi (meşrutiyet) savunan Louis Philippe getirilir. Yeni kral birleştirici (fédérateur) bir sekilde hareket eder.

 

Aslında Delacroix devrimci ruha sahip bir ressam değil fakat Temmuz Devrimi kendisini etkiler ve olayı resmine yansıtmaya karar verir. Üç ay içinde gerçekleştirdiği bu tabloya “Barikatlar Sahnesi” adını verir ve 1830 yılında düzenlenen Salon'a katılır. Tablo pek hoş karşılanmaz ve realizmi aşırı bulunur. Liberté (Özgürlük) simgeleyen kadının yarı çıplaklığı ve koltuk altındaki kıllar Akademinin belirlediği kuralların dışındadır.

 

Rehber ile Louvre Müzesi ve Halka Yol Gösteren Özgürlük...

 

Tablo, Louis Philippe hükümeti tarfından satın alınarak Lüksemburk Müzesinde sergilenir fakat üç ay geçtikten sonra tablonun aşırı ilgi çekmesinden korkulduğu için Delacroix eserini geri isteyerek gözden uzak bir köye götürür.

 

Gelişen siyasi koşullar doğrultusunda hareket eden Delacoix, 1848 Devrimi olduğunda fırsatttan ifade ederek Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosunu geri çıkarır.

 

Halka Yol Gösteren Özgürlük, sembollerle dolu bir tablodur.

 

Tüm bakışların yoğunlaştığı yarı çıplak kadın özgürlüğü simgeler. Özgürlük elinde Fransız Bayrağı ilerlemektedir. Fransız Bayrağı 1789 Devrimiyle ortaya çıkmıştır ve burada Eugene Delacroix bayrağı bir meşale gibi, yol gösteren bir ülkü gibi ön plana çıkarmaktadır.

 

Bayrağın renkleri dikkate alındığında krallığı simgeleyen beyazın Paris'i simgeleyen renkler arasında sıkıştığını görmekteyiz. La Fayette Markisi'ne göre: 1789 Devrimiyle Bastille'in düşmesinden sonra Milli Koruma (Garde Nationale) güçleri rozetinde mavi ve kırmızı renkleri vardı ve daha sonra krallığı simgeleyen beyaz da bu renkler arasında yerleştirilmiştir. Bu bayrak devrimle özdeşleşmiştir. Doğal olarak da Özgürlüğün elindedir.

 

Ayrıca Özgürlük (Marianne) Antik Yunan heykelleri dikkate alınarak yapılmıştır: kaslar, vücut, yüz hatları... Marianne Fransız Cumhuriyetinin alegorisidir.

 

Barikatların kurulduğu, halkın silahlandığı, dumanlar içinde bir şehir. Şehrin Paris olduğunu Notre Dame Katedrali'nin kulelerinden anlıyoruz.

 

Bu tablo romantik resim akımının en canlı örneklerindendir. Theodor Géricault'un başını çektiği bu akım, Delacroix'nın Halka Yol Gösteren Özgürlük Eseri ile doruğa çıkmıştır.

 

Rehber ile Louvre Müzesi gezileri için bize ulaşın.

 

Rehber Benan ile Louvre Müzesi... Louvre Müzesi rehberi Benan ile kültürel geziler...

 

 

 

 

 

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email