Paris rehberi
Paris Rehberlik ve Organizasyon
Paris Rehberlik ve Organizasyon

Yıldızlı Gece, Van GOGH 

Paris'te Orsay Müzesi rehberi Benan ile Van GOGH'un izini sürmeye ne dersiniz?

 

Gezimizin ilk bölümünde Orsay Müzesi'ndeki Van Gogh eserleri var. İkinci bölümde ise Van Gogh'un son nefesini verdiği Auvers-sur- Oise şehri var.

 

 

LA NUIT ETOILEE (YILDIZLI GECE), ORSAY MÜZESİ

 

72,5x92cm ve yağlıboya bir tablo, Van Gogh (1853-1890) tarafından 1888 yılında yapılıyor.

Hollanda doğumlu ressam 1886 – 1890 yılları arasında Fransa’da yaşamış ve hatta son nefesini de Auvers-sur-Oise da vermiştir.

 

Siz hiç Stendhal sendromu yaşadınız mı?

 

Stendhal XIX yüzyılda yaşamış bir Fransız yazardır. 1817 senesinde çıktığı İtalya gezisi sırasında Floransa’ya uğrar ve Santa Croce Basilikası’nı gezer. Bazilikanın güzelliği onu öylesine derinden etkiler ki, şaşkınlık ve heyecandan kalp çarpıntısı ve baş dönmesi yaşar ve kendinden geçerek rahatsızlanır. Bir süre oturarak sakinleşmeye çalışır. Daha sonra bu olay, Stendhal Sendromu (Floransa Sendromu) olarak tıp literatürüne geçer.

 

Bu olayı size neden anlatıyorum? Çünkü ben bu sendromu ilk kez Van Vogh’un Yıldızlı Gece tablosu karşısında yaşadım. Van Gogh’un Paris Orsay Müzesinde bulunan bu baş yapıtı önünde aşırı heyecandan ağladığımı hatırlarım. Bana göre hiçbir resssam yıldızları ve gökyüzünü Van Gogh kadar anlamlı yansıtamamıştır. Ressamın hassas, duygusal tarafı burada doruğa çıkmıştır.

Yıldızlı Gece’nin iki vesiyonu var: Biri Paris Orsay Müzesi’nde, diğeri ise New York MoMA’da. Paris’teki versiyon geceyi daha sakin bir şekilde yansıtır oysa, MoMA daki daha hırçın çizgilere sahip. 

 

Orsay Müzesi rehber olmadan gezilmez! 

 

Van Gogh, 1888 yılında Arles’a (Fransa’nın güneyi) vardığında yıldızlı bir gökyüzü resmi yapmak istediğini yakın çevresiyle paylaşır. Mesela erkek kardeşi Théo’ya: “Bana selvi ağaçlarının olduğu yıldızlı bir gece lazım ya da olgunlaşmış buğday tarlalarının üstündeki yıldızlı gece”.

Van Gogh’a göre gecenin renkleri gündüzden daha canlı.

XIX. yüzyılın en büyük ressamları arasında yeralan Van Gogh bu tabloya, Arles şehrinin forum meydanındaki bir kafenin terasında başlıyor.

 

Tabloda; Rhone Nehri’nin karşı kıyısında gaz lambalarıyla aydınlatılan şehir, lambaların nehirdeki gölgesi ve yıldızlar, gökyüzünü delen o parlak yıldızlar, kıyıda kolkola yürüyen bir çift...Ve sonra mavi ve sarı tonların egemen olduğu bir palet. Hiç bir ressam geceyi Van Gogh kadar anlamlı kılamamıştır!

 

Kısa fırça darbeleri izlenimci (impressionnistes) ressamların sıklıkla kullandıkları bir tekniktir ve Van Gogh bu tekniği burada doruğa çıkarmıştır.

 

1888 yılından itibaren, Van Gogh mistisizmi tablolarına yansıtmaya karar verir. Kendisinin inançlı biri olduğu ve hatta bir dönem din adamı olmak istediği de bilinmektedir. Yıldızlı Gece, tılsımlı bir bakış açısının ürüdüdür.

 

Orsay Müzesi rehber olmadan gezilmez! 

 

Psikolojik olarak gelgitler yaşayan ressam, kulağını kestikten sonra, bir dönem de akıl hastanesinde kalır. Her ne kadar kendisi için şizofren ya da bipolar da dense aslında Van Gogh deli değildi sadece aşırı duygusallığının ve aşırı zekasının bedellerini ödedi.

 

Paris'te Orsay Müzesi için  rehber ararsanız bize ulaşın.

İletişim Bilgileri

Turizm Paris

Benan BİNAY FOUASSIER

turizmparis@gmail.com

Tel 00 33 6 13 63 08 21

 

Paris rehberi Benan
Carnot 4
94700 Maisons-Alfort
Téléphone : 0033613630821 0033613630821
Fax :
Adresse email :
Version imprimable | Plan du site
Paris'te kokartlı rehber Benan

Appel

Email